Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9946
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Kolejne stopnie awansu ?

Rząd proponuje, aby nauczyciele, którzy kontynuują dotychczasową ścieżkę awansu, zyskali możliwość jej uzupełnienia przez pełnienie szczególnych zadań związanych z działaniem szkoły. Mogliby zostać tzw. liderami. Na taką propozycję zgadzają się oświatowe związki zawodowe, choć również przedstawiają własne rozwiązania. Z kolei likwidacja mianowań dla nauczycieli to postulaty samorządów. Przedstawione propozycje są efektem spotkania w resorcie edukacji narodowej w sprawie zmian w Karcie nauczyciela.

- Otrzymanie stopnia lidera to dobra propozycja. Obecnie nauczyciele mają już dodatkowe zajęcia, bo są opiekunami stażu lub tworzą kółka zainteresowań dla uczniów, a nie otrzymują za te działania dodatkowych pieniędzy – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.


REKLAMA

Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) proponuje dodatkowe rozwiązania.

- Dyrektorzy nie umieją motywować nauczycieli i dlatego chcemy wprowadzić dla mianowanych i dyplomowanych po trzy stopnie specjalizacji zawodowych. Przy zdobywaniu każdego z nich weryfikowany byłby dorobek zawodowy, a nie jak obecnie tylko zgromadzone dokumenty – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Podkreśla, że tego rodzaju rozwiązania musiałyby być połączone z automatycznie wyższym wynagrodzeniem.

Samorządy nie chcą jednak słyszeć o kolejnych pomysłach związkowców.

- Podtrzymujemy swoje stanowisko, że nauczyciele nie powinni być zatrudniani na podstawie mianowania, ale umowy o pracę – argumentuje Edward Trojanowski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP.

Według niego o przyznaniu najwyższego stopnia awansu powinni decydować organ prowadzący z rodzicami i uczniami, a nie kuratorium.

redakcja
źródło: Gazeta Prawna


Zaświadczenie onlinenumer online: 76 gości

reklama