Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9078
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Walczmy z nielegalną imigracją w Europie

Od dawna kontynent europejski jest atrakcyjnym celem dla obywateli państw bałkańskich, afrykańskich, czy bliskiego wschodu. Chociaż wielu obywateli z tych krajów przybywa legalnie są i tacy, którzy decydują się tu dostać za wszelką cenę. Walka z nielegalnymi imigrantami przypomina najczęściej walkę z wiatrakami. Unia Europejska co rusz informuje nas o nowych pomysłach na rozwiązanie tego problemu, ale jak widać są to sposoby jak do tej pory mało skuteczne. Nielegalnych imigrantów wciąż przybywa i stają się oni coraz większym zagrożeniem nie tylko z powodu profesji jaką często zajmują się ci, którzy po przybyciu nie mogąc znaleźć żadnej sensownej pracy (prostytucja, żebractwo, przemyt narkotyków itd.), konkurencji na rynku pracy ( zatrudniani "na czarno" często godzą się na znacznie niższe stawki płacy),ale przede wszystkim stają się zagrożeniem dla budżetów państw europejskich. W dobie kryzysów, które wypływają tu i ówdzie, i którym nie widać końca, nielegalni imigranci są postrzegani jako zło konieczne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie płacą oni podatków, za to żyją na koszt podatników (edukacja, służba zdrowia). Na koszt każdego europejskiego podatnika. Najczęściej nie wydają swoich pieniędzy, wysyłając je do swego ojczystego kraju. Czyli krótko mówiąc nie wspomagają rozwoju kraju swego zamieszkania. Czy nie warto byłoby więc pomyśleć o rozwiązaniach, bardziej dotkliwszych dla nielegalnych imigrantów?


REKLAMA

Rozwiązań pewnie znalazłoby się wiele, ale zawsze na drodze do ich realizacji pojawi się coś, co uniemożliwi ich przeprowadzenie w skutecznej formie. To traktat, to konstytucja, a jeszcze prawa człowieka, czy też inne spisane reguły, których ścisłe respektowanie często położy kres nawet najbardziej, z punktu widzenia efektywności - właściwym działaniom.

Może by jednak wprowadzić jakieś ostrzejsze rozwiązania? Można by zacząć od konfiskaty dóbr, pochodzących z nielegalnej pracy. Dlaczego bowiem przeciętny obywatel, który regularnie płaci podatki ma utrzymywać tych, którzy dorabiają się na pracy na czarno, często odkładając miesięcznie do kieszeni znacznie więcej pieniędzy od niego? Powinno pomyśleć się też o zaostrzeniu kar dla pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów, nie tylko powinny być to dotkliwsze kary finansowe, ale można by zastanowić się nad innymi sankcjami tj. brak możliwości starania się o jakiekolwiek dofinansowanie swojej działalności z budżetu państwa czy budżetu unii europejskiej, oczywiście przez określony czas. Rozwiązanie to można by odnieść również do możliwości zaciągania kredytów w bankach w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie należy zapominać również o wynajmujących mieszkania nielegalnym imigrantom. Kary w tym przypadku też powinny być zaostrzone. Natomiast sami nielegalni imigranci powinni otrzymać propozycję legalizacji pobytu ale po spełnieniu określonych warunków. Między innymi zapłaty zaległych podatków, bądź przynajmniej ich części. Można by zamienić tę karę lub jej część na określony czas prac społecznych. Na możliwość rozpoczęcia nowego "legalnego" pobytu na pewno wielu by skusiło. Warto zastanowić się też nad zmianą warunków przyznawania obywatelstwa dzieciom nielegalnych imigrantów. Należy wspomnieć też o tych, którzy przybywając do Europy podając się za uchodźców, a przy pierwszej okazji wracają na jakiś czas do domu (np. na okres wakacji). Wnioski o azyl dla takich osób nie powinny byś już w danym państwie Unii Europejskiej rozpatrywane.

Propozycji na rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji jak widać nie brakuje, brakuje za to wspólnej skutecznej europejskiej polityki imigracyjnej. Wspólnej, ponieważ, odnosi się ona do państw Unii Europejskiej. Wspólnej także dlatego, że lepsze efekty można by osiągnąć wprowadzając jednolite zasady dla poszczególnych krajów Wspólnoty w dziedzinie przeciwdziałania i walki z nielegalną imigracją.

Iwona Michoń


Zaświadczenie onlinenumer online: 210 gości

reklama