Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8993
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wypadki komunikacyjne w Polsce i Unii Europejskiej w latach 19992009

Nie ulega wątpliwości, że transport w obecnym czasie jest nie tylko największym fenomenem współczesnego społeczeństwa, lecz również największym kompleksem cywilizacyjnym w życiu każdego rozwiniętego państwa. Nie ma żadnej gałęzi gospodarczej, żadnego wydziału produkcji czy usług, jak również żadnego działu czy strefy kulturowej, w której transport nie odgrywałby większej czy mniejszej roli.


REKLAMA

Wprowadzenie transportu komunikacyjnego do przemysłu i szerszego życia społecznego w Polsce spowodowało wiele nieoczekiwanych zmian w organizacji przestrzennej miast i wsi, w stylu i trybie życia, systemie wartości, a nawet w systemie norm społecznych, wzorów i zachowań społecznych, etyki, moralności itd.

Jednak obserwowany w ostatnich dziesięcioleciach rozkwit motoryzacji doprowadził do powstania jednego z największych problemów obecnych czasów, mianowicie wypadkowości drogowej.

Według danych WHO od roku 1886, kiedy to zanotowano pierwszy wypadek z ofiarą śmiertelną w Londynie, do dnia dzisiejszego na drogach śmierć poniosło 25 milionów ludzi. Obecnie na świecie w następstwie wypadków komunikacyjnych ginie rocznie 1,2 miliona ludzi, czyli ponad 3000 osób dziennie, a 30-50 milionów odnosi obrażenia.

Według danych szacunkowych, liczba zgonów w 2020 roku może osiągnąć 2 miliony, a wypadki drogowe staną się trzecią przyczyną zgonów, tuż za chorobami układu krążenia i chorobami na tle nerwowym.

Właśnie z powodu wszechobecności transportu w życiu codziennym, nie bez znaczenia jest uświadamianie zagrożenia w ruchu drogowym i wypadków komunikacyjnych.

(...)

Pełna, obszerna publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Anita Kania


Zaświadczenie onlinenumer online: 86 gości

reklama