Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
893
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Komputerowe programy symulacyjne w pracowni elektronicznej

Zapewne wielu nauczycieli prowadzących pracownie przedmiotowe zetknęło się z problemem braku dostatecznej bazy materiałowej zapewniającej bezproblemowe przeprowadzanie ćwiczeń. Sytuację tą często potęguje fakt, że grupy ćwiczeniowe są bardzo liczne. Często nie można obdzielić każdej grupy w wystarczającą ilość pomocy naukowych, które zwykle są bardzo drogie. Osobiście od lat prowadzę pracownie elektryczno - elektroniczne i brak wystarczającej ilości pomocy do ćwiczeń jest dla mnie nieustającym problemem.

Dzięki zastosowaniu symulacyjnych programów można częściowo zastąpić tradycyjne metody praktycznego wykonywania ćwiczeń poprzez ich wykonanie "na komputerze".

Programy symulacyjne pozwalają na:

 • konstruowanie schematów układów elektronicznych na ekranie komputera,
 • symulację działania zaprojektowanych układów,
 • pomiary parametrów układu przy pomocy wirtualnych przyrządów pomiarowych,
 • drukowanie schematu układu.

  Jak z powyższego wynika, programy symulacyjne posiadają szereg zalet. Przy ich pomocy uczeń w szybki i wygodny sposób może przeprowadzić wiele eksperymentów, których wykonanie w konwencjonalny sposób trwałoby znacznie dłużej. Rozwiązanie każdego zadania wymaga od ucznia oprócz znajomości tematyki ćwiczenia również biegłego posługiwania się komputerem.

  Dlaczego więc całkowicie nie odrzucić konwencjonalnych metod wykonywania ćwiczeń na rzecz symulacji komputerowej?


  REKLAMA

  Istnieje kilka powodów:

 • symulacje komputerowe są idealne - tu prawidłowo zaprojektowany układ zawsze będzie działał - w rzeczywistości jest różnie,
 • tradycyjne zestawianie układów pomiarowych - wykonywanie połączeń, zastosowanie przyrządów pomiarowych, lutowanie, daje uczniowi praktyczne umiejętności, których nie zdobędzie na drodze teoretycznej,
 • proces uruchamiania układów jest bardzo ważny - uczniowie mają dużą satysfakcję jeżeli układ praktycznie wykonany zadziała, szczególnie jeżeli jego uruchomienie stwarzało pierwotnie dużo problemów.

  Uważam, że należy rozsądnie stosować programy symulujące działanie układów elektronicznych i nie zastępować nimi całkowicie ćwiczeń wykonywanych "metodami konwencjonalnymi". Należy je wykorzystywać jako jeszcze jedno przydatne narzędzie, a nie główny cel ćwiczeń.

  Istnieje bardzo wiele różnych programów do symulacji obwodów elektrycznych i elektronicznych. Ich możliwości i stopień złożoności obsługi jest bardzo różny.

  Jednym z ciekawszych programów symulacyjnych, który można wykorzystać na wcześniejszym etapie nauki w pracowni jest AmiLab. Jego obsługa jest prawie intuicyjna. Posiada bibliotekę podstawowych elementów elektronicznych oraz przyrządy typu oscyloskop i generator. Po narysowaniu układu można przeprowadzić symulację jego działania - pomierzyć napięcia i prądy, obejrzeć i wydrukować oscylogramy.

  Następnym programem, który można zastosować jest Crocodile Clips. Posiada on szereg funkcji, które czynią go bardzo atrakcyjnym dla uczniów. Ciekawe animacje podczas symulacji działania układu powodują, że praca z tym programem jest bardzo przyjemna - np. przekroczenie maksymalnych parametrów pracy elementu powodują, że "wybucha". Program oferuje bogatą bibliotekę elementów i przyrządów pomiarowych. Istnieje możliwość drukowania schematów.

  Kolejnym programem, który ma jeszcze większe możliwości niż poprzednio omówione jest Electronics Workbench. Posiada on bardzo rozbudowaną bibliotekę elementów oraz pokaźną liczbę przyrządów pomiarowych. Duża liczba opcji pozwala na elastyczne wykorzystanie programu.

  Electronics Workbench jest chyba jednym z bardziej popularnych programów stosowanych w szkołach średnich na pracowniach elektronicznych.

  Oczywiście istnieje cała gama innych programów łącznie z osławionym profesjonalnym pakietem SPICE a jakie programy będą stosowane zależy w dużej mierze od nauczyciela prowadzącego zajęcia.

  Walory dydaktyczne programów symulacyjnych są bezsprzeczne i należy je stosować na każdym etapie nauki w pracowni elektronicznej.

  mgr inż. Krzysztof Woźniak
  Zespół Szkół Technicznych w Poniatowej


 • Zaświadczenie online  numer online: 132 gości

  reklama