Publikacja nr
88 |
rok szkolny
2002/2003 |
---|
| |
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Konspekt zajęć z informatyki - klasa V
KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
(do programu "Informatyka 2000")
Klasa: V
Czas: 3 x 45 minut = 135 minut
Zagadnienie programowe: Rysowanie i malowanie
TEMAT LEKCJI: Wykonujemy operacje na fragmentach rysunku.
Cele ogólne:
Poznawcze:
Poznanie schematów kopiowania i przenoszenia fragmentów rysunku,
Rozróżnianie stylu przeźroczystego i nieprzezroczystego zaznaczenia,
poznanie zastosowań edytora grafiki do przetwarzania rysunku - menu OBRAZ.
Praktyczne:
Zaznaczanie fragmentów rysunku,
Kopiowanie i przenoszenie fragmentów rysunku,
Stosowanie Schowka do kopiowania,
Zmiana rozmiaru fragmentu rysunków,
Stosowanie polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ do przekształcania rysunku,
Stosowanie poznanych narzędzi do tworzenia rysunków na zadany temat.
Wychowawcze:
Zwiększanie skuteczności działań,
Poszanowania cudzych prac,
Dbanie o estetykę tworzonych prac.
Środki dydaktyczne:
Edytor grafiki Paint
Edytor tekstu WordPad
podręcznik: informatyka 2000
Płyta CD-ROM
Karta ćwiczeń
TOK LEKCJI
Część wstępna
1.Czynności organizacyjne.
2.Przypomnienie wiadomości
Uczeń:
Omawia poznane narzędzia edytora grafiki
Otwiera plik
Nauczyciel:
uzupełnia wypowiedzi uczniów,
poleca otworzyć plik,
omawia zadanie, które należy wykonać;
Odczytuje rozmiar rysunku.
Część główna
1. Kopiowanie i przenoszenie fragmentów rysunku
Nauczyciel:
poleca zaznaczyć domek i instruuje, w jaki sposób to wykonać,
omawia cechy narzędzia ZAZNACZ,
informuje, jak zmienić rozmiary zaznaczonego fragmentu,
zwraca uwagę na możliwość powstania błędów, które należy usunąć pod LUPĄ,
poleca rozmieścić domki, wzorując się na rysunku;
Uczeń:
W PRZYBORNIKU wyszukują i wybierają narzędzia ZAZNACZ
Precyzyjnie otaczają domek ramką
Wybierają styl przeźroczysty w POLU WYBORU CECH
kopiuje domek przeciągając rysunek myszką, z wciśniętym klawiszem CTRL zmniejsza rozmiar drugiego domku przeciągając krawędzie ramki,
dwukrotnie kopiuje domek i zmniejsza rozmiary kopii,
przenosi nowo utworzone kopie.
zapisuje rysunek w pliku OSIEDLE.
2. Wykorzystanie Schowka
Nauczyciel:
poleca umieścić drzewa pomiędzy domami (wg rysunku), korzystając z pliku ALEJA,
poleca uzupełnić rysunek;
Uczeń:
objaśnia zastosowanie Schowka,
przypomina sposoby umieszczania danych w Schowku,
otwiera plik ALEJA z płyty CD-ROM,
zaznacza wybrane drzewo,
kopiuje je do Schowka, korzystając z menu EDYCJA,
otwiera plik OSIEDLE,
wkleja zawartość Schowka, korzystając z menu EDYCJA,
dostosowuje rozmiary skopiowanego drzewka,
przeciąga wklejony rysunek w wybrane miejsce,
umieszcza na rysunku drugie, inne drzewo,
uzupełnia rysunek o drogę i jadący nią samochód wg wzoru z podręcznika,
zapisuje zmiany w pliku na dysku;
3. Przekształcanie fragmentów rysunku
Nauczyciel:
poleca narysować choinkę,
omawia okno polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ,
poleca wykorzystać odbicie symetryczne do narysowania choinki,
poleca narysować las, korzystając z utworzonej choinki i drzew z pliku ALEJA,
poleca wykonać ćwiczenia;
Uczeń:
zauważa symetrię choinki,
opracowuje plan wykonania działania,
bierze nową kartkę,
rysuje OŁÓWKIEM połowę choinki,
zaznacza ją i wybiera styl przezroczysty,
kopiuje narysowaną połowę choinki,
otwiera okno polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ,
wybiera opcję PRZERZUĆ W POZIOMIE,
4. Samodzielne tworzenie rysunków
Nauczyciel:
pomaga uczniom korzystać z pozostałych opcji polecenia PRZERZUĆ/OBRUĆ,
ocenia pracę uczniów;
Uczeń:
wykonuje ćwiczenie 3.: rysuje bukiet kwiatów, kopiując je i obracając (podręcznik, ćw. 3, 4, 7),
wykonuje ćwiczenie 4.: rysuje kolorowy pojazd na żółtej drodze, dołącza cień (podręcznik, ćw. 10, str. 126),
wykonuje ćwiczenie 7.: rysuje śmieszną buzię, koloruje ją, rozciąga i pochyla,
wykonuje ćwiczenie 10.: rysuje aleję drzew, zachowując perspektywę,
podejmuje decyzję o zapisaniu lub rezygnacji z zachowania zmian.
Część końcowa
Uczeń:
przypomina, czego nauczył się na tej lekcji,
formułuje i zapisuje temat lekcji,
omawia poznane sposoby przekształcania fragmentów rysunku,
sporządza krótką notatkę,
omawia różnicę między stylem przezroczystym i nieprzezroczystym,
sporządza krótką notatkę.
Nauczyciel:
uzupełnia i ocenia wypowiedzi uczniów,
pomaga sporządzić notatkę.
Podsumowanie i zakończenie lekcji.
KARTA ĆWICZEŃ
Uczeń/uczennica ........................................
Klasa ...............
Data ...............
1. Otwórz plik MOTYL i pokoloruj zawarty w nim rysunek. Zapisz wynik swojej pracy, nie zmieniając nazwy pliku.
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.
2. Wykonaj rysunek według podanego wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku MONITOR.
Wzór:
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.
3. Otwórz plik KWIATEK. Dokonaj poprawek na rysunku, korzystając ze wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku.
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.
mgr Krystyna Szostak
Szkoła Podstawowa nr 1 w Osieku
|