Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6573
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Przepraszam, proszę powtórzyć !

"Teraz już wszyscy będą wiedzieć, że jestem głuchy"

Niedawno zgłosił się do mnie pacjent. Był to młody, wysportowany chłopak, skrępowany wizytą u specjalisty. Miał dość spory ubytek słuchu, problemy z rozumieniem mowy, szczególnie w hałaśliwym otoczeniu. Przyszedł, ponieważ jak stwierdził, rodzina go "zmusiła". Wolał cierpieć w samotności, coraz bardziej wycofywać się z kontaktów towarzyskich. Dawniej uśmiechnięty, pełen zapału, stopniowo tracił radość życia. Stał się zrzędliwy, wybuchowy, trudno było z nim dojść do porozumienia.

Przedstawiłam mu wszystkie możliwości protezowania typu niedosłuchu, jaki posiadał. Zwiesił smutno głowę i powiedział "teraz już wszyscy będą wiedzieli, że jestem głuchy". Odpowiedziałam: "obawiam się, że Pana znajomi już dawno domyślili się, że Pan nie słyszy(...). Czy myśli Pan, że nadstawiając uszu, wytężając wzrok, prosząc o powtórzenie zdań, odpowiadając nieadekwatnie na zadane pytania, nie zwrócił Pan uwagi otoczenia na problem, który Pana dotknął?" Uśmiechnął się i cicho przytaknął.

Owy pacjent był odzwierciedleniem stosunku większości społeczeństwa do noszenia aparatów słuchowych. Ludzie zaczęli utożsamiać założenie aparatu słuchowego, ze staniem się kaleką. Nie traktują aparatu jak urządzenia poprawiającego komfort życia. Do protetyka słuchu zgłaszają się wtedy, kiedy rodzina już nie może wytrzymać ciągłego powtarzania, dopytywania, zgłaśniania radia czy telewizji.

Rośnie liczba osób niedosłyszących

Tymczasem tracimy słuch. Coraz więcej osób wymaga objęcia specjalistyczną opieką przez audiologa, protetyka słuchu, surdologopedy i laryngologa. Corocznie wzrasta liczba osób cierpiących z powodu uszkodzenia narządu słuchu. Szacuje się, iż ok. 30 % populacji cierpi z powodu niedosłuchu o różnej etiologii. W Polsce żyje około 6 tysięcy osób, które muszą korzystać z urządzeń wspomagających słyszenie. W coraz większej mierze skutki rozwoju cywilizacyjnego dotykają najmłodszych obywateli krajów wysoko zurbanizowanych. Na 1000 urodzeń notuje się jedno dziecko niesłyszące. Niedosłuchy są również zmorą całego społeczeństwa. Liczba osób pracujących w hałasie przekraczającym 85 dB wynosi ok. 600 000. Każdego roku przybywa więc przeszło 3000 osób młodych, pracujących dotkniętych poważną wadą słuchu (źródło: http: www.ifps.org.pl).

"Lepiej odkryć to, co i tak widoczne"

W krajach skandynawskich, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, aparaty słuchowe nosi się z dumą. Nikt nie wstydzi się swojej wady słuchu. Tak samo jak w przypadku okularów, wychodzi się z założenia, iż "lepiej odkryć to, co i tak widoczne". Preferowane są formy zauszne aparatów. Pacjenci mogą wybrać zarówno kształt jak i kolor obudowy.

Pełna paleta barw i form dostępna jest również na polskim rynku. Nielicznych pacjentów udaje się jednak przekonać, iż aparat może być fajnym gadżetem, ozdobą, częścią biżuterii... Niektóre przypominają kształtem ryby, inne trójkątne kolczyki. Dla dzieci też coś można znaleźć. Obudowy we wzorki imitujące skórę żyrafy, pantery czy zebry. Dla odważnych, obudowy transparentne, gdzie przez przeźroczyste ściany można dokładnie obejrzeć całą elektronikę. Niedosłyszący sportowcy mogą skorzystać ze specjalnych mocowań podczas wykonywania najróżniejszych akrobacji.

Tymczasem osoby niedosłyszące zazwyczaj wybierają aparaty wewnątrzuszne lub kanałowe - tych prawie nie widać. Jeśli już nie ma innego rozwiązania, zgadzają się na formy zauszne, lecz w kolorze beżowym, najlepiej w odcieniu skóry za uchem - żeby można było łatwiej je ukryć.

Liczy się efekt

Z punktu widzenia protetyka słuchu, najważniejszy jest efekt terapeutyczny uzyskiwany podczas protezowania. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista potrafi ustawić parametry aparatu w taki sposób, by przynieść osobie protezowanej największe korzyści ze słuchania, wydobyć odpowiednią barwę dźwięku, zredukować hałas otoczenia.

Żeby dobrze słyszeć, trzeba mieć świadomość istnienia problemu. Aby rozwiązać ten problem, należy przede wszystkim przebadać swój lub swojego dziecka słuch. Badanie można wykonać bezpłatnie w większości punktów protetyki słuchu. Podczas doboru aparatów warto zapytać o możliwość wypożyczenia na próbę sprzętu. Wiele firm umożliwia takie rozwiązania swoim pacjentom. Dobrze dobrany i dostrojony aparat, odpowiednio prowadzony trening słuchowy, a przede wszystkim systematyczne noszenie aparatu, przyniesie dużą ulgę osobie cierpiącej na niedosłuch, ale także otoczeniu, w którym przebywa.

mgr Anna Czyż
specjalista surdopedagog, protetyk słuchu, logopeda


Zaświadczenie onlinenumer online: 149 gości

reklama