Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
59
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Uwaga konkurs origami

W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzę w mojej szkole kółko origami. Proponując dzieciom udział w zajęciach nie przypuszczałam, że spotkam się z takim zainteresowaniem. Zgłosiło się 14 uczniów z mojej klasy, którzy mimo swoich dodatkowych zajęć pozalekcyjnych (szkoła muzyczna, język angielski, kółko taneczne itp.) systematycznie uczestniczą w tych spotkaniach. Obserwuję ich entuzjazm i zainteresowanie działaniami plastycznymi, które niekiedy sprawiają im sporo kłopotu. Staram się podsuwać im wciąż nowe pomysły, nagradzać za oryginalność, dokładność i niemały wysiłek, jaki wkładają w to, aby ich praca była ciekawa, estetyczna i podobała się całej grupie.

W ubiegłym roku uczniowie mojej klasy pierwszej poznali origami płaskie z koła. Rodzice zgodzili się na zakup dodatkowych książek do origami, dzięki czemu udało mi się zainteresować wszystkie moje dzieci trudną, ale jakże wartościową sztuką składania papieru. Sztuka ta szybko okazała się dla nich ciekawym zajęciem i wspaniałą zabawą. W miarę upływu czasu przestawały wiernie naśladować pomysły z książki i opierały swoje prace na własnej wyobraźni. Ich twórcze rozwiązania mile mnie zaskakiwały, a gromadzone przez cały rok prace nie mieściły się już w teczce, albumie, a nawet w szafce. Wpadałam wtedy na pomysł, aby pokazać je całej szkole. Zorganizowałam wystawkę prac origami wykonanych przez pierwszaków, uczestników prowadzonego przeze mnie kółka origami dla klas starszych i uczestników szkolnych konkursów origami, jakie odbyły się w ciągu całego roku. Zaprosiliśmy inne klasy, nauczycieli, "świetlicę" szkolną. Wystawa bardzo się podobała, a dzieci czuły się dumne ze swojej pracy.

Postanowiłam zachęcić również inne klasy do zabawy w origami. Przygotowałam gazetkę ścienną pod nazwą "kącik origami", gdzie umieściłam podstawowe informacje na temat origami i zaproponowałam wszystkim uczniom klas 1-3 udział w konkursie. Ten pierwszy konkurs rozpoczął cykl konkursów systematycznie organizowanych już drugi rok. Na centralnym miejscu gazetki wywieszana jest nagrodzona praca i równocześnie ukazuje się zwiastun - temat kolejnego konkursu. Do udziału w naszej zabawie zapraszamy również uczniów innych klas, ale nie zawsze korzystają z naszego zaproszenia. Powód jest błahy, potrzebne są kosztowne materiały plastyczne do origami.


REKLAMA

W mojej klasie udało mi się ten problem rozwiązać. Pozyskałam sponsorów na zakup książek do origami, dzięki czemu uczestnicy kółka korzystają z gotowych figur zamieszczonych w książce. Dzieciom ułatwiło to pracę, a nasze spotkania uczyniło przyjemniejszymi. Pieniądze sponsorów wystarczyły również na zakup nagród dla zwycięzców konkursów.


W tej chwili przygotowujemy nowy konkurs origami z dowolnej figury: koła, kwadratu lub trójkąta, pt. "Zwiastun wiosny".

Zapraszamy i zachęcamy wszystkie dzieci do przesyłania swoich prac na adres naszej szkoły do 10 maja 2003r.

Może to właśnie Twoja praca zostanie wyróżniona w naszym konkursie?

Jeśli tak się stanie poinformujemy o tym Twoją klasę i szkołę.

SP nr 34 w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Reymonta 69
z dopiskiem "Konkurs origami"

Małgorzata Franecka
Szkoła Podstawowa nr 34 w Rybniku


Zaświadczenie onlinenumer online: 63 gości

reklama