Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
557
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wybory Damy i Rycerza Szkoły

Jak wychowywać? To pytanie jest stawiane we wszystkich kręgach interesujących się przyszłością młodego człowieka. Wychowanie to rozliczne wpływy całego środowiska na wychowanka, zanim zaczną być silniejsze, niż oddziaływania rodziców i nauczycieli należy być z wychowankiem. Taką formą bycia i wychowywania ucznia jest wspólna zabawa, podczas której wspólnie się cieszymy, dodajemy odwagi uczniom występującym, planujemy i tworzymy wraz z uczniami akceptowany przez nich plan wychowania. Dzięki takim metodom uczniowie czują się wolni a jednocześnie możemy wpływać na prawidłowe kształtowanie ich wartości. Wskazówką dla wychowawcy są słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II: "...Drodzy nauczyciele i wychowawcy - młodzi Was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia..., domagają się od Was przykładu życia...".

Każde wspólne bycie razem uczniów, ich rodziców i nauczycieli to wzajemna forma wymiany doświadczeń i ubogacania się oraz metoda poznawania i odkrywania naszych dzieci.

Przygotowując scenariusz odbyłam wiele rozmów z moimi wychowankami, wysłuchałam ich uwag i oczekiwań, co do przebiegu zabawy choinkowej. Układając scenariusz choinki już na początku roku szkolnego założyłam, że ta zabawa ma podnosić poziom kultury naszych uczniów a jednocześnie integrować wszystkie grupy związane ze szkołą czyli uczniów, nauczycieli, rodziców. Cel został osiągnięty, gdyż podczas wspólnej zabawy i przygotowań powstał KODEKS RYCERZA I DAMY a rodzice zaangażowali się do pomocy w przygotowaniu zabawy karnawałowej.

Zainteresowanie wyborami było bardzo duże, każdy chciał zostać damą albo rycerzem, i tu trzeba popracować nad sobą, odkryć w sobie wady i zalety (damy) rycerza. Po pierwszych wyborach zrodził się pomysł wprowadzenia rytuału wyborów do tradycji szkoły. Na samorządzie uczniowskim i ich opiekunie spoczywa odpowiedzialność w propagowaniu dobrych manier ucznia oraz tworzenia nowych pomysłów co do przebiegu samych wyborów. Nowy pomysł opiekuna SU stał się inspiracją do rozwoju twórczego myślenia uczniów. Kierując się KODEKSEM DAMY I RYCERZA dokonano w pierwszym etapie klasowych wyborów dam i rycerza. Ta grupa wybranych przez społeczność klasową uczniów brała czynny udział w drugim etapie wyborów do którego stworzyłam wraz z uczniami scenariusz.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr inż. Małgorzata Olszowy
Publiczna Szkoła Podstawowa w Sichowie Dużym


Zaświadczenie onlinenumer online: 62 gości

reklama