Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5022
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Jak urozmaicić lekcję języka obcego

Każdy uczeń obdarzony jest innymi predyspozycjami, posiada inne umiejętności oraz ma inne oczekiwania wobec szkoły, lekcji, która mniej lub bardziej go interesuje. W dobie Europy bez granic, wobec nieograniczonych możliwości, jakie stoją przed współczesną młodzieżą, nauka języka obcego, w większości szkół nawet dwóch, powinna być postrzegana przez uczniów jako coś naturalnego. Niestety różnie z tym bywa. Oczywiście świadomość i motywacja uzależnione są od wieku uczącego się.

Młodsze dzieci uczą się poprzez zabawę, starsze poprzez pryzmat korzyści płynących z nauki języka korzyści. Niewątpliwie ogromnym bodźcem do nauki języka obcego jest emigracja zarobkowa, która dotyka większość rodzin, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Konfrontacja języka uczonego z żywym jest możliwa na wielu płaszczyznach. Dzięki rządowemu programowi "Internet do szkół" wszystkie szkoły w Polsce zostały wyposażone w pracownie internetowe. Internet to jeden ze sposobów urozmaicenia lekcji języka obcego. Od 14 lat uczę języka niemieckiego. Doświadczenia nabywałam pracując z różnymi grupami wiekowymi począwszy od osób dorosłych poprzez młodzież licealną aż po dzieci szkoły podstawowej. Każda grupa wiekowa ma inne wymagania, inną motywację, ale wspólną cechą jest chęć wykorzystania swojej wiedzy w konkretnym celu. W XXI wieku sposobów urozmaicenia procesu nauczania jest bardzo dużo. Internet, jak już wspomniałam, jest niewyczerpanym źródłem pomocy dydaktycznych, m.in.: gry on-line, testy on-line, czytanie ulubionych portali, możliwość wymiany mailowej np. z instytucjami czy ambasadami z prośbą o potrzebne materiały. Jeśli pracownia komputerowa jest zajęta, wystarczy magnetofon i muzyczny przebój . Nie ukrywam, że z piosenkami niemieckojęzycznymi jest duży problem, ale ucząc od roku języka angielskiego mam już większe pole do popisu. Czasami pomysły dostarczają sami uczniowie.

Niniejszą publikację poświęcę piosence na lekcji języka obcego. Większość pomysłów, które przedstawię, sprawdziłam na lekcji z młodzieżą w VI klasie szkoły podstawowej.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Małgorzata Zielona


Zaświadczenie onlinenumer online: 137 gości

reklama