Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4785
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Osadnictwo polskie w Brazylii w latach 1871-1914

Pierwsi polscy osadnicy pojawili się w Brazylii wraz z napływającą tam w latach 1824-1829 falą niemiecką ze Śląska, Wielkopolski i Prus Wschodnich(1). Europejczycy ze względu na klimat panujący w Brazylii osiedlali się przede wszystkim w stanach położonych na południu kraju w: Paranie, Rio Grande do Sul i Santa Catharinie. W ciągu XIX wieku najwięcej kolonistów osiedliło się w Paranie, która do dzisiaj nazywana jest "polskim stanem".
Do lat 60-tych XIX Parana była właściwie bezludna. Na terytorium wynoszącym w 1866 roku ćwierć miliona kilometra kwadratowego mieszkało około 99 tysięcy mieszkańców(2). W 1829 roku w okolicy Rio Negro osiedliło się 70 osób pochodzenia niemieckiego z Bawarii i Bukowiny(3). W 1847 roku kilkunastu Francuzów usiłowało założyć w Terezinie rodzaj gminy komunistycznej. Przypuszcza się, że do Parany stanowiącej wówczas jeszcze część składową Sao Paulo, przybyło 407 cudzoziemców. Na stałe pozostało tylko kilkunastu w Rio Negro. Dopiero po utworzeniu w Paranie w 1853 roku samodzielnej prowincji, rozpoczęła się na większą skalę penetracja europejska popierana i subwencjonowana przez rząd(4).

Do 1871 roku Polacy, podobnie jak przybywający z nimi do Brazylii Niemcy, osiedlali się w stanie Santa Catharina. Tam za kolonizację odpowiedzialny był dr Blumenau. Pierwotnie osiedlił się on w stanie Rio Grande do Sul. Kiedy jednak nie znalazł tam odpowiedniej do uprawy ziemi, postanowił przenieść się do stanu Santa Catharina. W drugiej połowie XIX wieku leżały tam odłogiem ogromne połacie ziemi. Chciał uprawiać ryż, trzcinę cukrową, hodować bydło a co za tym idzie zorganizować przetwórnię wyrobów mlecznych oraz założyć chów drobiu. Projekt nie powiódł się. Wkrótce niedoszły osadnik wyjednał od cesarstwa nie tylko zezwolenie na sprzedaż swoich terenów ale także na prowadzenie tam akcji kolonizacyjnej. Port kolonii Blumenau znajdował się u wrót rzeki Garcia, stanowiącej dopływ Itajahy. Kolonia rozpoczynała się przy samym ujściu rzeki i ciągnęła się wzdłuż prawego brzegu Garcii, na wschodzie opierając się o niewielką wyniosłość(5).

Przypisy:
1 - K. Głuchowski, Z dziejów wychodźstwa i osadnictwa polskiego w Brazylii, w: Emigracja polska w Brazylii. 100 lat osadnictwa, Warszawa 1971, s.35 / M.ParadowŹska, Polacy w Ameryce Południowej, Wrocław 1977, s.127; Polska i Polacy w cyŹwilizacjach świata , Słownik Encyklopedyczny pod red. Wł.Pobóg-Malinowskiego, t.I, z.I, Warszawa 1939, s.47.
2 - M. Lepecki, Parana i Polacy, Warszawa 1962, s.47.
3 - M. Paradowska, Podróżnicy i emigranci. Szkice z dziejów polskiego wychodźstwa w Ameryce Południowej, Warszawa 1984, s.34; M. Paradowska, Polacy w..., s.34; W 1839 na pewno do Brazylii przybył inżynier Andrzej Przewodowski, były uczestnik powstania listopadowego. Osiadł w Bachii. Jego syn uczestniczył w wojnie paragwajskiej. W latach 50-tych do Brazylii przyjechał Florestan Rozwadowski - były uczestnik powstania na Węgrzech w 1848. Wykonał pierwsze zdjęcie topograficzne puszcz i lasów w dorzeczu Amazonki. W 1875 wydał książkę: "Rząd i kolonizacja, czyli rozważania o Brazylii i sprowadzaniu cudzoziemców". W 1863 wyjechał do Polski gdzie umarł.
4 - M. Lepecki, op. cit., s.48.
5 - E. S. Woś - Saporski, Pamiętnik z brazylijskiej puszczy, Katowice 1974, s.80.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Dorota Stanecka


Zaświadczenie onlinenumer online: 142 gości

reklama