Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3716
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wykorzystanie technologii informacyjnej w nauczaniu zintegrowanym

Cykl lekcji dla klasy II "W pracowni artysty" wzbogacony o kilka interesujących zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjnej.

Niniejsza praca daje wyraz przekonaniu, że wszelkie cykle tematyczne można realizować w dużej mierze przy pomocy wszystkim dobrze znanego narzędzia jakim jest komputer. Od kilku lat stał się on przecież naturalną częścią współczesnego świata. Spotykamy go na każdym kroku i w każdej dziedzinie naszego życia.

Powstaje coraz więcej programów edukacyjnych przeznaczonych nie tylko dla dorosłych, uczniów ale także i dla przedszkolaków. Dzieci, zwłaszcza te na etapie edukacji wczesnoszkolnej, niewiele wiedzą o tym, jak ogromną pomoc w zdobywaniu wiedzy, nowych umiejętności, rozumieniu zjawisk przyrodniczych daje komputer i różnego rodzaju oprogramowanie. Dlatego też nauczyciele powinni możliwie jak najwcześniej wykorzystywać komputer w edukacji dzieci. Nie należy czekać z tym na zajęcia informatyki.

Mam nadzieję, że cykl tematyczny W pracowni artysty wzbogacony przeze mnie o kilka zajęć wykorzystujących technologię informacyjną do realizacji głównych celów lekcji da wyraz przekonaniu, iż komputer stosowany rozsądnie może stać się bardzo dobrą pomocą dydaktyczną, wspomagającą nauczanie i uczenie się.

Do realizacji tematów zajęć starałam się wykorzystywać wiele różnych programów, po to aby udowodnić dzieciom, że komputer daje wspaniałe możliwości samokształcenia. Starałam się udowodnić, że krążąc wokół jednego bloku tematycznego można wykonać przy pomocy komputera wiele ciekawych ćwiczeń, czasami zupełnie różnych. Moim celem było też pokazanie dzieciom, że każde z nich może znaleźć coś dla siebie, może zainteresować się danym programem i może się go samodzielnie uczyć.

Myślę, że dzięki tak różnorakiemu podejściu do tematów nauka stanie się dla dzieci o wiele atrakcyjniejsza, łatwiejsza, a nawet szybsza. Dzięki temu, że uczniowie poznają ciekawe edukacyjne programy, komputer przestanie pełnić w ich życiu tylko rolę zabawki służącej do obsługi gier. Stanie się źródłem wiedzy, z którego uczeń będzie umiał wybrać najistotniejsze informacje i we właściwy sposób je przetworzyć.

Mam nadzieję, że dzięki takiej postawie nauczycieli nauczania zintegrowanego, uczniowie chętniej i w bardziej naturalny sposób będą wykorzystywać technologię informacyjną w późniejszych latach nauki.

(...)

Publikacja bez załączników:


REKLAMA

Publikacja archiwalna. Skrócona wersja publikacji do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Pełna wersja publikacji dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

mgr Anna Chmielewska
Szkoła Podstawowa w Czachówku


Zaświadczenie onlinenumer online: 70 gości

reklama