Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3520
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Szanować siebie - szanować innych...

Każdy z nas pragnie, aby ludzie byli względem nas tolerancyjni, aby nas akceptowali, a co najważniejsze, aby nas szanowali. Aby szanowali nasze zdanie, poglądy, prywatność. Bo czym dla nas jest szacunek? Na to pytanie musi każdy z osobna sobie odpowiedzieć. Dla mnie szacunek jest pewną wartością w życiu. A wyraża sie ona poprzez takie proste słowa jak np. dziękuje, dzień dobry, dowidzenia czy proszę. Uważam, że jeśli my nie będziemy szanować innych to ktoś nas też nie będzie szanował. Chcę przytoczyć myśl pani Anety Michalskiej: "Żeby szanować innych trzeba szanować siebie". Jest to zdanie, z którym w pełni się zgadzam.

Jakże ważna dla nas jest prywatność. Nie chcemy by inni głosili nasze poglądy, jednak mogą się z nimi zgadzać. Zauważam pewną różnicę między wyrażeniem swoich poglądów a powielaniem poglądów innych ludzi. Musimy szanować myśli innych ludzi. Nie możemy bezmyślnie, a nawet nieświadomie przekazywać własność innych ludzi. Nie możemy tak robić, bo uważam, że to jest kradzież myśli intelektualnej innego człowieka. Wielu z nas ceni sobie szczerość i otwartość innych, dlatego też powinniśmy być rozważni w naszym postępowaniu.

Żyjemy w XXI wieku, w świecie manipulowanym przez media, gdzie mamy swobodny dostęp do informacji. Mamy wolność słowa i wyznania. Powinnismy z tego korzystać, ale w sposób umiarkowany. Dlatego też nie przepisujmy opublikowanych tekstów słowo w słowo, nie ściągajmy od innych, ale starajmy sie nasze myśli, oceny czy opinie zapisywać własnymi słowami. Szanujmy zdanie naszych znajomych czy innych ludzi.

Justyna Rybaczuk


Zaświadczenie onlinenumer online: 207 gości

reklama