Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
133
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Moda na festyny, czyli jak zachęcić rodziców do wspólnej zabawy

W ostatnich latach maj i czerwiec obfitują w festyny organizowane przez różnorodne organizacje, instytucje, wśród nich i szkoły.

Ich charakter i przebieg jest zróżnicowany w zależności od opracowanego i przyjętego programu. Obfitują w liczne atrakcje: zawody sportowe, loterie, licytacje, pieczone kiełbaski, konkursy, występy artystyczne.

Głównym celem zakładanym przez organizatorów jest zdobycie środków finansowych. Najczęściej oczekuje się od rodziców, że dostarczą fanty na loterię, ciasto, będą kupowali losy, brali udział w prowadzonych aukcjach, itp.

Ważne jest, by nie zapomnieć o atmosferze i możliwości wspólnej zabawy rodziców, uczniów i nauczycieli.

Od trzech lat przygotowuję programy artystyczne, piszę krótkie teksty i opracowuję scenariusze tak, by przedstawiali je nie tylko uczniowie, ale, by angażowała się cała publiczność.

Pierwszy występ moich uczniów miał formę znanej wszystkim zabawy "Szansa na sukces". Uczniowie prezentowali piosenki różnych wykonawców z wykorzystaniem przygotowanych podkładów muzycznych. Druga część była konkursem "Jaka to melodia?" Wzięli w niej udział przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców. Chętnie odgadywali tytuły utworów oraz śpiewali ich fragmenty.

Kolejna inscenizacja pt. "Zaproszenie na festyn" była wykonana przez dzieci, ale jej tematyka była ściśle związana z rodziną, a wplecione teksty znanych piosenek pozwalały wszystkim włączyć się do zabawy.


REKLAMA

Moim sukcesem okazało się przygotowanie inscenizacji "Klasowa biesiada", w której wystąpili moi uczniowie i ich rodzice. Mamy ( tatusiowie raczej nie chcieli się angażować) chętnie uczestniczyły w próbach. Jedna z pań wykazała się talentem pisarskim, tworząc niektóre teksty do piosenek.

Podczas występu świetnie się bawiliśmy. Także próby sprzyjały integracji, budowaniu miłej atmosfery, zacieśnianiu kontaktów, tworzeniu właściwych wzajemnych relacji:
rodzice - nauczyciel, rodzice - dzieci, nauczyciel - dzieci.

Inscenizację tę można wykorzystać nie tylko podczas festynu, ale np. podczas spotkania klasowego, mającego na celu wspólną zabawę i integrację rodziców, dzieci i nauczyciela.

Poniżej przedstawiłam scenariusz inscenizacji "Klasowa biesiada". Zachęcam Koleżanki i Kolegów do wykorzystania w swoich szkołach i to nie tylko podczas festynów.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Małgorzata Siejka
Szkoła Podstawowa nr 2 w Morągu


Zaświadczenie onlinenumer online: 75 gości

reklama