Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11132
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wyliczenia w dziedzinie bezwykopowych technik instalowania rurociągów

Przeciski hydrauliczne można podzielić na dwie grupy:

 • przeciski hydrauliczne niesterowane,
 • przeciski hydrauliczne sterowane z wierceniem pilotowym.

  Technologią przecisków hydraulicznych niesterowalnych wbudowywane są rurociągi pod przeszkodami terenowymi na odcinkach do 60 m inbsp;onbsp;średnicach 100-1500nbsp;mm. Sama metoda przecisku hydraulicznego niesterowanego polega na wciskaniu w grunt stalowych rur osłonowych za pomocą zamocowanych w ramie przeciskowej siłowników hydraulicznych.

  Poprzez urabianie gruntu wiertłem ślimakowym oraz przecisk hydrauliczny rur zapobiega naruszeniu struktury gruntu na powierzchni terenu w trakcie budowy rurociągu. Ta metoda należy do tanich i stosunkowo prostych metod bezwykopowej budowy.

  W technologii przecisków hydraulicznych sterowanych wyróżniamy trzy etapy prac:

 • wiercenie pilotowe,
 • przecisk hydrauliczny stalowych rur osłonowych,
 • przecisk hydrauliczny rur przewodowych.


  REKLAMA

  W pierwszym etapie robót, z wykopu początkowego, odbywa się wiercenie pilotowe. Wykop ten jest obudowany zazwyczaj kręgami betonowymi i po skończeniu robót pełni funkcję studni rewizyjnej. W czasie wiercenia pilotowego w zaplanowanej osi rurociągu wciska się w grunt żerdzie pilotowe, na początku których znajduje się skośnie ścięta głowica pilotowa. Na tym etapie grunt jest zagęszczany wokół żerdzi i nie ma potrzeby usuwania urobku. Kierunek przecisku podlega stałej kontroli i może być korygowany w trakcie tego etapu robót. Sterowanie przeciskiem, zmiana kierunku wbudowywania żerdzi odbywa się za pomocą ekscentrycznie ukształtowanej głowicy pilotowej. Do kontroli prawidłowości wykonania otworu pilotowego stosuje się w tej metodzie system teleoptyczny. Do elementów tego systemu należą: diodowa tablica celownicza, umieszczona bezpośrednio za głowicą pilotową, teodolit z wbudowaną kamerą cyfrową oraz monitor. Kamera rejestruje obraz diodowej tablicy celowniczej poprzez żerdzie wiertnicze i przekazuje go na monitor. Zarówno teodolit z wbudowaną kamerą cyfrowa, jak i monitor znajdują się w wykopie początkowym. Tak uzyskany obraz diodowej tablicy celowniczej analizowany jest przez operatora, który w każdej chwili może wprowadzić zmianę kierunku wbudowywania przewodu wiertniczego.

  Na drugim etapie robót następuje rozwiercanie gruntu wiertłem ślimakowym lub głowicą wielonożową z jednoczesnym przeciskiem stalowych rur osłonowych i transportem urobku przenośnikiem ślimakowym do wykopu początkowego. średnica wewnętrzna tulei przenośnika ślimakowego jest tak dobrana, aby po zakończeniu wiercenia pilotowego, a w czasie przecisku rur osłonowych, żerdzie wiertnicze były chowane we wnętrzu tulei przenośnika ślimakowego.

  Po wyciągnięciu przenośników ślimakowych oraz żerdzi wiertniczych do wnętrza zabudowanego przewodu ze stalowych rur osłonowych wprowadza się koronkę wiertniczą na specjalnych saniach centrujących, nawiercając nią otwór w studni rewizyjnej na kanale lub bezpośrednio w kanale. Po wykonaniu otworu i wyciągnięciu koronki wiertniczej do wnętrza rur osłonowych wprowadza się rury przewodowe, przy czym pierwsza z nich w części czołowej jest zaopatrzona w specjalne uszczelnienie. Na ostatnim etapie robót następuje retrakcja (wycofanie) stalowych rur osłonowych do studni początkowej.

  (...)

  Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

  otwórz (PDF)
  lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
  Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

  Joanna Kielar


 • Zaświadczenie online  numer online: 137 gości

  reklama