Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10814
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Przestępczość transgraniczna na granicy wschodniej - nielegalna migracja

Artykuł dotyczy przestępstw na polskiej granicy wschodniej. Jednym z nich jest nielegalna migracja. W artykule zawarte są dane oraz analizy z jakich krajów napływają imigranci, jaka jest ich ilość, jakimi sposobami się posługują oraz jakie mogą być przyczyny nielegalnego przekraczania granicy.

Podejmując problem przestępczości transgranicznej należy określić czym jest granica. Według ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej pojęcie granicy państwowej to:
Art. 1 Granicą Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "granicą państwową", jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi.
W celu ochrony granicy państwowej ustanawia się pas drogi granicznej i strefę nadgraniczną tzw. pogranicze.
Rzeczypospolita Polska na wschodzie graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią oraz Ukrainą. Nasi sąsiedzi prócz Litwy nie należą do krajów członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym istnieje dużo więcej przyczyn dokonywania czynów zabronionych i karalnych na granicy z Rosją, Białorusią czy Ukrainą.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Magdalena Zadrożny


Zaświadczenie onlinenumer online: 142 gości

reklama