Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1074
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Anioł pasterzom mówił...

Wigilia weszła na stałe do kalendarza szkolnych uroczystości.

W każdej szkole jest to wyjątkowy dzień. Staramy się, aby ta chwila była dla nas, naszych wychowanków i zaproszonych gości wyjątkowym przeżyciem.

W naszej szkole każdego roku przygotowaniem tej uroczystości zajmują się uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami. Na środku sali gimnastycznej ustawiamy stół, obowiązkowo nakryty śnieżnobiałym obrusem, a na nim sianko i opłatek dla wszystkich uczestników. Każda klasa z wychowawcą gromadzi się przy swoich stolikach, również odświętnie udekorowanych, ustawionych wokół wspólnego stołu. Na każdym "klasowym" stoliku leżą jabłka, srebrne orzechy, gwiazdki, stroik i świeca z płomykiem z Groty Narodzenia. Odświętny strój uczniów świadczy, że nie jest to zwykły szkolny dzień.

Poniższy scenariusz przedstawienia jasełkowego starałam się wyposażyć w jak najwięcej elementów bogatej bożonarodzeniowej tradycji. Dzieci ubierają choinkę w bombki, łańcuchy, światła, pomagają w przygotowaniu wigilijnych potraw, czekają raczej na pierwszą gwiazdkę niż na prezenty, dzielą się z rodziną opłatkiem i składają życzenia, śpiewają kolędy. Akcja widowiska rozgrywa się w mieszkaniu. Ponieważ wieczór wigilijny jest wieczorem magicznym, dlatego wśród odwiedzających rodzinę gości są także postacie nawiązujące do wydarzeń sprzed 2000 lat z Betlejem. Pojawiają się: Święta Rodzina, Pasterze i Anioł z Dobrą Nowiną, Herod, w sercu którego toczy się walka dobra ze złem.

Życzę wszystkim, którzy już niedługo będą organizować wigilie w swoich placówkach, aby praca włożona w przygotowania była przyjemnością i przyniosła liczne owoce, aby przeżycia tegorocznej szkolnej wigilii były autentyczne, pełne ciepła i miłości, przepełnione radością i dobrocią, aby świerkowe gałązki pachniały mocniej niż zwykle.

Mam nadzieję, że ten scenariusz pomoże Wam Koleżanki i Koledzy w osiągnięciu zamierzonego celu.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Dorota Gałęza
PSP Bogoria


Zaświadczenie onlinenumer online: 67 gości

reklama